Sık Sorulan Sorular Bey Kalıp

Hizmetlerimiz ile alakalı aklınıza takılan sorular varsa bu bölümde cevap bulmasını arzu ediyoruz.

Etiketler : Lamimasyon, Kalıp,hidrolik pres, eksantrik pres, kauçuk presHerhangi bir yassı metalin ,form verilmiş kalıp yardımı ile bükülmesine bükme kalıbı denir.

imalat sürecinde parçaları birleştirmek için kullanılan, pnömatik veya manuel olabilen sabitleyicilerdir. parçanın tam ölçüsünde birleştirilmelerini sağlar. örneğin kaynatılacak iki parçanın tam ölçüsünde birleştirilmesi için kullanılır.

 

Kauçuk pres kalıpları kesilmiş kauçuk plakaların prese bağlanmış, rezistanslar yardımı ile

Isıtılmış kalıbın içine konularak preslenmesine kauçuk pres kalıbı denmektedir.

Her hangi bir yassı metalin ,erkek zımba ve belli bir oranda boşluk verilmiş dişi çeliğin preslenmesi ile metal parçayı çeşitli şekillerde kesme işlemine kesme kalıbı denir.

Bir plastik kap içerisindeki ayrı ayrı gözlerde bulunan yapıştırıcı ve sertleştirici kimyasalın

Plastik kap ın ucundaki haznede karışarak doldurma işlemini bir kartuş tabancası yardımı

İle boşaltılmasına kimyasal dübel, bu bitişik  plastik kaplara kimyasal dübel kartuşu denir

Kendi imalatımızdır.

 Metal Enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş metalin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını işlemi ile oluşan imalat yöntemine Metal Enjeksiyon denir.

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir.

Ve bu kalıplara plastik enjeksiyon kalıpları denir.

Her hangi bir yassı metalin, formlu erkek ve dişi zımba yardımı ile uzatılarak hidrolik pres yardımı ile preslenmesine sıvama kalıbı denir.(örnek metal tüpler,tencere ,kase ,vb.)